Отже, як і декларували країни-члени ЄС, з наступного року ми, українці, будемо перетинати кордон за новими правилами. Наявності броні готелю, квитків, страхового полюсу та біометричного паспорту вже буде недостатньо.

Буде запущена нова безпекова система авторизації в’їзду в Європу ETIAS (european travel information and authorization system), яку почали розроблювати ще в 2016 році.

Це автоматизована електронна система, яка відстежує і дозволяє в’їзд в Шенгенську зону громадянам тих країн, яким не потрібна віза. Така ж електронна система працює при в’їзді в США (ESTA), і служить для тієї ж мети.

В рамках ETIAS кожен заявник буде проходити перевірку безпеки, яка визначить, чи можна дозволити йому в’їзд в будь-яку країну Шенгенської зони. Оскільки для громадян країн, яким не потрібна віза для туристичних цілей з терміном перебування в ЄС до 90 днів, не потрібно проходити через тривалий процес подачі заяви на оформлення візи, система ETIAS повинна буде переконатися в тому, що ці люди не являють загрозу безпеці. Ця система авторизації в’їзду буде збирати, відслідковувати і оновлювати відповідну інформацію щодо людей, які приїжджають в ЄС, щоб визначити, чи буде їх в’їзд до країн Шенгенської зони безпечним.

Крім використання ETIAS для ділових і туристичних цілей, система також дозволить відвідувати країни Шенгенської зони з метою лікування і транзиту. Крім того, вона буде обов’язковою для всіх європейських країн, для в’їзду в які не потрібно шенгенська віза.

Як це буде працювати? За 72 години до перетину кордону з ЄС потрібно буде отримати онлайн-дозвіл у вказаній вище системі. Після реєстрації на сайті https://etias.com/what-is-etias потрібно буде вказати:

  • прізвище, попереднє прізвище, ім’я, стать, дата і місце народження,
  • домашню адресу, електронну пошту, телефон,
  • відомості про освіту,
  • паспортні дані,
  • місце праці і досвід роботи,
  • країна та мета візиту,
  • дані про не судимість, залежність від наркотиків, поїздки в зони конфлікту, імміграцію і т.п.

На реєстрацію відводиться 10 хвилин. Якщо не вклались – доведеться реєструватись від початку знову.

Реєстрація буде платною. За кожне звернення заявник повинен буде сплатити збір в розмірі 7 євро (за виключенням дітей до 18 років та пенсіонерам, старшим за 70 років). Оплатити можна буде карткою онлайн.

Система буде:

  • перевіряти достовірність наданої вами інформації,
  • перевіряти, чи відповідаєте ви вимогам,
  • аналізувати ваші фактори ризику.

Якщо ви вказали в формі заяви вірні дані, відповідаєте вимогам авторизації і не являєте ризику для ETIAS, вашу заяву буде схвалено. Дозвіл буде дійсний до трьох років або до закінчення дії паспорту. Очікується, що вся процедура буде займати всього кілька хвилин.

Але, якщо ETIAS видасть підозру, заява буде оброблятися вручну. Передбачається, що це буде займати близько 96 годин (4 дні), або не більше 2 тижнів.

Якщо у вас є шенгенська віза, то вам не знадобиться дозвіл ETIAS.